Home Hobby Rejs Pogorią
Rejs Pogorią PDF Print E-mail
Written by Rafal Burek   
Tuesday, 12 June 2012 10:04

 

Wrażenia z rejsu POGORIĄ

Uruchomiając stronę postanowiłem że będę zamieszczał na niej relacje z tych wydarzeń, o których zapomnieć bym nie chciał. Takim właśnie był dwutygodniowy rejs Pogorią w 2010 roku, dzięki któremu byłem w stanie poczuć na żywo czym smakuje żeglarstwo.

 


Podstawowe dane :

Czas rejsu : 2010-08-27 do 2010-09-11

Statek : Pogoria (www.pogoria.pl)

Załoga : 55 osób

Trasa rejsu : Bremerhaven (Niemcy) - Cherbourg (Francja) - Dublin (Irlandia)

Cena : 2800 zł + przelot do Polski po rejsie z Irlandii

 

Do tego rejsu przekonał mnie jeden niezaprzeczalny argument : nigdy wcześniej nie oderwałem się wzrokiem od Ziemi. Do tej pory będąc na łodzi zawsze widziałem ląd. Tym razem ta bariera miała zostać przekroczona ..... i się udało :)

Życie na Pogorii :

 

Początek rejsu miał  miejsce w Bremerhaven, gdzie odbywał się zlot żaglowców z całego świata.  

 

Przydzielony do Wachty II (którą zresztą serdecznie pozdrawiam :) muszę powiedzieć że miałem sporo szczęścia, gdyż składała się ona głównie z młodych ludzi :). Wchodząc na pokład stajecie się członkiem załogi mając za zadanie wykonywanie wszystkiego tego, co Ci zlecono.

Podział na wachty wygląda następująco :

- wachta nawigacyjna
- wachta portowa
- wachta gospodarcza
- wachta bosmańska

To co trzeba robić to :

- przygotowywać posiłki na dyżurach w kampusie "kuchni. I tak np. ilość jajek by przygotować jajecznicę na śniadanie

Czy to obieranie ziemniaków na obiad :


Oczywiście po obiedzie trzeba to wszystko pozmywać :)

Sterowanie :

 

Obserwacje :P

Plan dnia na pokładzie wygląda następująco :

 

Pracy na pokładzie było co nie miara. Czasami Bosman znalazł coś do pomalowania, czasem kucharz potrzebował pomocy przy przygotowaniach posiłków. Ciągłe 8 godzin wolnego moja wachta miała dopiero po tygodniu czasu. Ja niestety na początku rejsu natknąłem się na nieprzyjemne zjawisko jakim jest "choroba morska". Pierwsze dni mojego rejsu zajęło mi przystosowywanie się do bujającego podłoża gdziekolwiek się nie pojawiłem. W chwilach których kontaktowałem się ze światem zewnętrznym, okazało się że "nasze morze" dla początkujących nie jest wyrozumiałe :) Dlatego o wiele lepiej wcześniej wybrać się w miejsce gdzie mniej buja (np. rejony oceany i ciepłych krajów) a potem rzucać się na większe cele.

Pomimo wszystkich przeciwności uważam ten rejs za jeden z najlepszych okresów na które poświęciłem swój urlop. Wejścia do portów o świcie, gdy szybko trzeba zwinąć żagle.  To wypływanie rano z jednego portu, by wieczorem zawitać już do następnego. Te widoki bezkresnego morza  .... Wszystko niezapomniane. Ta ilość zadań które trzeba było wykonać nie pozwalała mi błądzić myślami wśród problemów codziennych, dlatego po powrocie czułem się jak nowo narodzony.

Jako osoba od dzieciństwa wspinająca się na wszystkie możliwe przeszkody, wspinaczka na maszty była prawdziwą gratką. Dla przykładu : widok z najwyższego masztu (bombramu) :

Widok jest następujący :

 

Widoki jakiś można było doświadczyć to rekiny lub pola holenderskich wiatraków na morzu . Mi najbardziej w pamięci pozostała scena w której na pełnym morzu obok nas przepływał drugi żaglowiec "Fryderyk Chopin" (na około trzy tygodnie przed utratą masztów) :


 


W mojej wachcie obecny był Lech Gawuć, obecny z wielkim aparatem i paroma obiektywami by robić zdjęcia wszędzie tam gdzie się da, czasem przyjmując kuriozalne pozycje :) Jego strona : www.gawuc.com . Mam nadzieje że zdjęcia które umieściłem poniżej udowodnią jego talent bycia w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie.

 

 

 

Więcej zdjęć z tego rejsu można znaleźć tutaj

 

Więcej informacji na temat Pogorii, jej budowy oraz zasad panujących na pokładzie można znaleźć tutaj : http://www.pogoria.pl/vademecum/vademecum-pogorii

Na stronie www.pogoria.pl można znaleźć plan rejsów oraz informacje ile miejsc jest jeszcze dostępnych na dany rejs

 

Rafał Burek

Wachta II

 


Last Updated on Saturday, 23 June 2012 15:45
 
Banner
Joomla 1.5 layout, cheap business hosting.